Leasing w dzisiejszych czasach jest bardzo popularnym instrumentem nabywania aktywów.
Leasing operacyjny jest, obok kredytu bankowego głównym źródłem finansowania zakupów inwestycyjnych wykorzystywanym przez polskich przedsiębiorców. Dzięki prostocie tego instrumentu jego pozyskanie jest ułatwione. Dodatkowym atutem jest łatwość rozliczeń po stronie Leasingobiorcy. Leasingodawca przekazuje określone aktywo Leasingobiorcy na określony w umowie czas. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami okres umowy nie może trwać krócej niż 40% normatywnego okresu amortyzacji.
Po okresie umowy Leasingobiorca ma prawo do wykupu przedmiotu umowy po uiszczeniu wcześniej określonej wartości końcowej która jest uzależniona od kresu umowy oraz stawki amortyzacji dla aktywa będącego przedmiotem finansowania.
Przedmiot umowy stanowi składnik majątku Leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych.
W przypadku tego typu umowy po stronie Leasingobiorcy koszty stanowią opłaty takie jak: opłaty wymagane przy zawieraniu umowy, miesięczne opłaty oraz wszelkie koszty związane z użytkowaniem przedmiotu będącego przedmiotem umowy leasingu.
Leasing operacyjny z punktu widzenia ustawy o podatku VAT jest traktowany jako usługa co powoduje, że jest naliczany do każdej opłaty i podlega odliczeniu po stronie Leasingobiorcy na obowiązujących zasadach.
Należy zwrócić uwagę, że suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek VAT musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy.
Zalety leasingu operacyjnego:
Ostateczny wybór formy finansowania należy do przedsiębiorcy, tylko on jest w stanie jaka forma będzie najkorzystniejsza, biorąc pod uwagę rodzaj wykonywanej działalności, przewidywany okres użytkowania aktywa mającego być przedmiotem finansowania oraz aspekty finansowe.
Nasi Doradcy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania aby ułatwić wybór formy finansowania.
Wyrażam zgodę na: