Leasing w dzisiejszych czasach jest bardzo popularnym instrumentem nabywania aktywów.
Leasing finansowy polega na przekazaniu w użytkowanie przez Leasingodawcę na określony czas wskazanych przez Leasingobiorcę aktywów. Leasingobiorca ponosi w związku z tą usługą opłaty składające się z części kapitałowej i odsetkowej. Amortyzacji przedmiotu umowy leasingu finansowego dokonuje Leasingobiorca.
W przypadku leasingu finansowego nie istnieją formalne ograniczenia okresu umowy.
Koszty po stronie Leasingobiorcy w przypadku tego typu umowy stanowią odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkowa miesięcznej opłaty.
Leasing finansowy z punktu widzenia ustawy o podatku VAT jest traktowany jako dostawa towaru. Powoduje to konieczność zapłaty podatku VAT od kapitału i odsetek przy zawieraniu umowy leasingu.
W leasingu finansowym nie ma wykupu. Leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu umowy po zapłaceniu wszystkich opłat wynikających z umowy.
Zalety leasingu finansowego:
Ostateczny wybór formy finansowania należy do przedsiębiorcy, tylko on jest w stanie zdecydować jaka forma będzie najkorzystniejsza, biorąc pod uwagę rodzaj wykonywanej działalności, przewidywany okres użytkowania aktywa mającego być przedmiotem finansowania oraz aspekty finansowe.
Nasi Doradcy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania aby ułatwić wybór formy finansowania.
Wyrażam zgodę na: